Historia relikwiarza św. Ottona, który został skradziony z katedry pw. św. Jakuba w Szczecinie zaledwie trzy tygodnie przed wizytą Jana Pawła II, będzie pretekstem do opowiadania o dziełach sztuki zaginionych po wojnie na Pomorzu Zachodnim. O działaniach policji zachodniopomorskiej, podejmowanych w celu odzyskania dzieł sztuki, a także przeciwdziałaniu przestępstwom przeciwko zabytkom, opowie podkomisarz dr Marek Łuczak, koordynator wojewódzki ds. przeciwdziałania przestępstwom przeciwko zabytkom i dziedzictwu narodowemu Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Prelekcja odbędzie się 28 czerwca w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Relikwiarz św. Ottona z Bambergu, który katedrze przekazała diecezja bamberska w 1974 r.,  wykradziono 20 maja 1987 r. z ołtarza szczecińskiej Bazyliki Katedralnej We wnętrzu relikwiarza znajdowała się urna zawierająca prochy świętego. W kręgach kościelnych kradzież uznano za prowokację Służby Bezpieczeństwa, miała ona wprowadzić zamęt i niepokój przed przyjazdem papieża do miasta. Do dziś relikwiarza nie udało się odzyskać.
Relikwiarz  św. Ottona to jedno z wielu zaginionych dzieł sztuki, których od lat poszukuje zachodniopomorska policja. Co zaginęło, ile obiektów udało się odzyskać, jak można zabezpieczyć dzieła sztuki przed kradzieżą – o tym będzie można podyskutować z prelegentem podczas spotkania. Wykładowi będzie towarzyszyć prezentacja multimedialna.