13 czerwca 2017 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską upamiętniającą 35-lecie powstania Solidarności Walczącej. Po raz pierwszy w polskiej monecie kolekcjonerskiej NBP lustro monety znajduje się na dwóch poziomach.

– Solidarność Walcząca, od powstania w czerwcu 1982 roku, dążyła do obalenia ustroju komunistycznego i przywrócenia niepodległości krajów zniewolonych przez imperializm sowiecki – przypomina Kornel Morawiecki, założyciel Solidarności Walczącej. Organizacja składała się z około trzech tysięcy zaprzysiężonych działaczy, wydawała ponad sto tytułów podziemnej prasy, a sieć podziemnych radiostacji w kilkudziesięciu miastach Polski wyemitowała kilkaset nielegalnych audycji. - Nigdy nie została rozbita pomimo zaangażowania cywilnych i wojskowych służb specjalnych – dodaje K. Morawiecki w folderze emisyjnym.

Awers monety przestawia pękający, rozsadzany godłem polskiego państwa monolit ze słowami z programu i roty przysięgi członków Solidarności Walczącej. Przypomina on, że to Polska przyczyniła się do skruszenia betonowego muru komunistycznego zniewolenia i odegrała fundamentalną rolę w obaleniu porządku jałtańskiego. Na rewersie przedstawiono sylwetkę kobiety malującej znak Solidarności Walczącej. Autorem projektu graficznego awersu jest Robert Kotowicz natomiast rewersu Jacek Jaśkiewicz. Moneta będzie dostępna w nakładzie do 20 tys. sztuk w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 120 zł. Więcej informacji na jej temat znajduje się w folderze emisyjnym NBP.

Wizerunki monety w wysokiej rozdzielczości: www.nbp.pl/monety